Verhagen: 'Sommige bibliotheekfilialen worden gesloten, andere filialen gaan eerder dicht, en ze hebben allemaal minder boeken, in ruil voor extra e-books waar geen vraag naar is.'
Wat vindt u, is het voor bibliotheken geen goede zaak dat er geld uit het gemeentefonds wordt gehaald voor de aanschaf van e-books? Geef uw stem en licht die toe in het reactieveld.
Voor de volledige tekst van de column, zie
Binnenlands Bestuur nr 49 (pagina 17 onderaan)
Voor meer reacties op de brief van OCW, zie
dit bericht.
Rob Vellinga, directeur Bibliotheek Voorburg-Wassenaar:
'Met de stelling ben ik het helemaal eens. Op enkele bibliotheeksites (bijvoorbeeld die van Bibliotheekblad) heb ik me al eerder over het plan uitgesproken.
1. In het algemeen houd ik er niet van dat er voor mij wordt gedacht en besloten. Komen er e-boeken beschikbaar, dan zouden wij deze gewoon aanschaffen, gelijk als de p-boeken. Maar dat beslis ik liever zelf.
2. Het is nog maar de vraag of bibliotheken een poot aan de grond krijgen voor wat betreft. het uitlenen van e-books.
3. Uitname kan betekenen dat ik op termijn personeel moet ontslaan en/of een dag moet sluiten, de VOB wordt dan hartelijk bedankt voor haar steun aan het plan.
4. Landelijke digitale (overheids)projecten willen wel eens mislukken c.q. financieel gierend uit de hand lopen. Voorbeelden te over.
5. De belangrijkste doelgroepen in mijn bibliotheek zijn kinderen tot 13 jaar en cultuurgenieters van 45 plus, zoals in veel bibliotheken. Deze groepen zijn wellicht digitaal actief maar bezoeken de bibliotheek niet om digitale redenen. Met andere woorden: bezoekers komen niet primair om digitale content te raadplegen, dat kunnen ze thuis ook wel.
6. De Bibliotheek Voorschoten-Wassenaar zet in op sociaal culturele activiteiten en bevordert de verblijfs- en ontmoetingsfunctie. Naar mijn overtuiging redden bibliotheken het niet in de toekomst door de drukke digitale snelweg op te gaan (content aanbieden als speerpunt dus); daar verdwijnt een organisatie en ik denk ook niet dat gemeenten daar geld voor over hebben; gemeenten betalen voor een lokale voorziening.'
Jan Gommer, directeur FlevoMeer Bibliotheek:
'Ik ben het niet eens met de stelling, ik ben ervoor om deze uitname te doen, en daarmee de beschikbaarheid van e-content landelijk in te gaan vullen en te regelen. De discussie in de algemene ledenvergadering heb ik met interesse gevolgd, ik ben het eens met het standpunt van het VOB-bestuur om hierin mee te gaan. Ik vind dat wij bij die uitname gebaat zijn, ondanks het feit dat er allerlei onzekerheden aan kleven. Omdat daarmee in ieder geval stappen gezet kunnen worden voor een collectieve aanpak, en dat is nodig. Ik stoor mij aan de huidige situatie, waarin wij er nog niet in slagen om een fatsoenlijk aanbod aan te bieden. Als die plannen doorgaan wordt er in ieder geval een stap gezet om met een collectief en landelijk budget een aanbod te realiseren. Ik realiseer me dat dat ook afhankelijk is van andere factoren, zoals de houding van uitgevers en afspraken omtrent de beschikbaarheid, de voorwaarden waaronder het beschikbaar gesteld kan worden. Maar nietsdoen is geen optie en een versnipperde aanpak leidt tot niets.'